tanrılar çıldırmış olmalı

dubai için söylenecek tek söz budur. bir similasyon oyunu düşünün,bellli bir bütçeniz olur ve oyuna başladıktan bir süre sonra eğer doğru yoldaysanız geliriniz artar.

işte dubai de bunun gibi hatta bu oyunun hilelisi. bazen oyun dergilerinde bilgiler olur ctrl+m dediğinizde paranız devamlı artar...çünkü kralın mal varlığı burada böyledir. insanoğlunun yapabileceği herşey yapılmış. dubai 1971 de sadece çöldü. okyanus var bir tarafında ve şehrin %80 i çölmüş(büyük ihtimalle okyanustan uzak taraflar)bu çölün üzerine düzenli olarak sokaklar caddeler binalar dikilmiş. ama dikilen gökdelenlerin hepsi birbirinden farklı mimariye sahip .emirates mall(avm) içinde kar pisti var inanabiliyormusunuz.çölün üzerine önce avm yapılmış ve onun da içine kar pisti.
bazen insanlar piramitlerin hala sırrı olduğunu, yapılamayıcağını çünkü onu uzaylıların yaptığını düşünürler.ilk piramitin yapımı günümüzden 4000 yıl öncesine dayanıyor. bu süre içinde mimaride insanlığın geldiği aşama burj el khalifa dir.828 metre. yanındayken asıl bunu uzaylıların yaptığını düşündüm. biraz da aklıma cahilce sorular geliyor. ya arkdaşım demiri,camı nasıl taşıdın 828 metre,dostum hadi taşıdın bunun tuvaleti nerde,asansör 1günde çıkar ,bunun camlarını kim temizliyor...en yukarıda dubai emiri el maktumun(dubai kralı) ofisi.heralde ofisinine çıktığında dünyaya hükmettiğiini düşünüyordur.bunların yanında yapay göl şehrin içinden geçiyor.5 şeritli otobanlar,kare kare caddeler,klimalı otobüs durakları,lüks arabalar.bir de bunların tersi bir durum okyanusa adama yapmak. palmiye şeklinde ve dünya şeklinde.yedi yıldızlı dediğimiz ihtişamın son noktası burj el arab.kalmak belki mümkün değil ama burada 200-300 tl ye öğlen yemeği yemek mümkün. zaten adaya geçmenin başka bir yolu yok güvenlikten geçiyorsunuz. atlantis hotel de aynı şekildedir. bunlara ek olarak burj khalifanın yanında havuzda dans gösterisi var. 18:00-22:00 arası her 30 dk a bir farklı şarkılar ile fısküyeler şarkıya göre püskürüyor. ama inanın bana kulağa bu kadar basit gelmesinin sebebi benim bunu açıklayacak kelimelir bulamamdır. bunun yanında dubai mall(avm) var.dünyanın en büyük alışveriş merkezi.içinde akvaryum ve buz hokeyi sahası var.dünya nın bütün lüks markaları burada.yalnız dubai de elektronik,giyisi ve cep telefonun kesinlikle ucuz değil. örneğin 1000 tl lik bir ürünü 875 veya 900 e alabilirsiniz ama taksit seçeneğiniz yok ki büyük elektronik firmaları da kampanyalarında bu şekilde düşebiliyor.
tavsiye olarak söyleyebileceğim 4-5 gün kalmak idealdir.şeriat diye birşey yok gece klupleri var alkol serbest. sigara yarı yarıya ucuz. yakıt tabiki çok ucuz.benzilinin litresi 80 kuruş civarı. bütün arabalar klimalı ve otomatik vites.taksiler de çok ucuz her yere taksiyle ulaşımı sağlayabilirsiniz.her yerde klimalar açık.şöförler araçtan indiğinde bile kontağı kapamıyorlar.bütün taksi şöförleri pakistanlı.arap mutfağı diye birşey yok. lübnan,iran veya hint mutfağı yaygın. akvaryuma değinmeden geçemceğim turkuazoo daha güzel diyebilirim ama bunun farkını anlamak için çölde olduğununzu hayal etmeniz gerekir(duba mall un içindedir)burası 2008 de en büyük tek parça akvaryum olarak guiness rekorlar kitabına girmiştir.bunları dışında halk plajları,balon turu, helikopter turu,paraşütlü atlama,golf sahası mevcut. resturantlarda tayvanlı filipinliler çalışıyor zengin araplar ise öğlene kadar uyuyor. , bu sebeten halkın durumu iyi ki zaten dışraıdan kesinlikle vatandaşlık almıyorlar. vatandaşlık için başvurabileceğin bir yer bile yok.zaten çevre de arap da göremedim her yer turist dolu. yerel kıyafetli insan ları sadece havalimanında 

gördüm.bu arada bir önemli nokta ülkeye girişte göz taramasından geçiyorsunuz.
çöl düzenlenen safari turları da harika, son model chevrolet jiplerle otelinde alınıp çölün ortasına geliyorsun,dans şovu,açık büfe yemek,çölde atv ve jeeplerle çölde yolculuk mükemmel. kısaca turzim burada zirvede. çölü bile nakite çevrebiliyorlar.

tanrılar çıldırmış olmalı dedim başlarken. çünkü araplar tanrı gibi, her istediklerini yapabiliyorlar çölde aqua park,kayak pisti,828 m lik bina. insalıkla oyun oynuyorlar. zevklerine göre dubai diye bir şehir kurdular. sadece 40 yıllık bir şehir yani tarihi yok . bir insan ömründen kısa.burada tabiki marifet araplarda değil mimarlar işçiler herkes ithal. ama zevk ve fikir onların . hatta bir iddia burj el arabın mimarı kasıtlı olarak burj el arabı haç şeklinde yaptım demiştir. denizden bakıldığı zaman bu şekilde gözükmektedir. tek kelimeyle herşey mükemmel, yalnız nisan olmasına rağmen hava 35 derece.doğru zamanda gitmelisiniz.emir ergin 26/04/2011 - bir yıllık izin sonrası bronz teniyle şezlongunda uzanırken yazmıştır diye tahmin ediyorum:) (adam geziyor arkadaş:)

Yorumlar

don kişot dedi ki…
kıskanıyorum resmen:) vize hüsranından sonra iyi gelmiştir umarım:)
bu arada bir tarafta öğlene kadar uyuyan araplar, diğer yanda kuzey afrika araplarının halleri. ne petrol çare değil bu zenginliğin bitmesine, ne de yüksek binalar engel olabilecektir. onlar da zamanı geldiğinde anlayacaklar bunu. artık kralları da en yüksekten izler bu manzarayı:) tabi bunlar aldığın tadı azaltmasın. görselliğine lafım yok dubainin:))

Bu blogdaki popüler yayınlar

mr fourth quarter

Büyükler için Masal ( + 18' den - 5 'e )